Creasoup - ingeniously delicious
Tarih: 17 Haziran 2017

Anadolu Efes, İkinci “Taraftar Toplantısı'nı” düzenledi...

Basketbolseverlere yönelik etkinlikleriyle basketbol sevgisinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan Anadolu Efes Spor Kulübü, 2016-2017 sezonundaki ikinci Taraftar Toplantısı’nı 17 Haziran Cumartesi günü düzenlendi. Abdi İpekçi Spor Salonu Basın Toplantı Odası’nda yapılan toplantı, taraftarların da yoğun ilgisi ile iki buçuk saat sürdü. Genel Direktör Alper Yılmaz, Anadolu Efes taraftarlarının tüm sorularına tek tek yanıt verdi.
Anadolu Efes, İkinci “Taraftar Toplantısı'nı” düzenledi...

Toplantıya ilk olarak taraftarlara teşekkür ederek başlayan Alper Yılmaz, özellikle play off yarı final serisinde Beşiktaş Sompo Japan’a kaybettikleri son karşılaşmanın ardından taraftarların büyük bir coşku ile oyuncuları alkışlaması ve onları bağırlarına basması nedeniyle çok mutlu olduğunu, farklı mağlubiyetin ardından bu olgun davranışın çok onore edici olduğunu ifade etti. Yılmaz, sezon boyunca yaptıkları toplantılar ile taraftarlardan daha çok ses duyup, daha doğru işler yapmak istediklerini ekledi.

“Abdi İpekçi Spor Salonu’nun Durumu...”

Alper Yılmaz’a ilk olarak Abdi İpekçi Spor Salonu’nun durumu sorulurken, Yılmaz, Anadolu Efes Spor Kulübü olarak Abdi İpekçi’de oynamaktan çok mutlu olduklarını ifade etti ve şöyle konuştu: “Biz Türkiye Basketbol Federasyonu’nun kiracısıyız. Sinan Erdem Spor Salonu’nun 4 yıllık süre ile Türkiye Basketbol Federasyonu’na geçtiğini söylediler. Federasyonun planı Abdi İpekçi Spor Salonu’nu kapatıp, basketbol operasyonlarını Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapmak. Biz hem Abdi İpekçi hem de Sinan Erdem için hazırız. İsteklerimizi kendilerine ilettik, haber bekliyoruz. Her ikisi de olmaz ise bir B planımız da mevcut.

Abdi İpekçi Spor Salonu için sattığımız kombinelerle ilgili olarak, Sinan Erdem’e geçmemiz durumunda Sinan Erdem için oturma planını çalıştık. Kombineler için 1 hafta gibi süre ayıracağız ve taraftarlarımızın koltuklarını görüp değerlendirebilecekleri yönünde bir çalışmamız olacak. Taraftarlarımız arzu ettikleri takdirde koltuklarını değiştirebilecekler. Saha içinde 3 sıra koltuk var. Kombineleri yükseltme imkanları sunacağız. Ama bizim hedefimiz ve planımız Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynamak. Şunu da ifade etmek isterim ki daha yeni sezon başlamadan geçtiğimiz Eylül ayının kombine satış rakamına ulaşmış durumdayız.

Türkiye Basketbol Federasyonu ile uyum içindeyiz. Eğer Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynuyor olacak isek, üst tribünleri kapatıp, alt kattaki 7-8 bin kişilik tribünler ile oynamayı istiyoruz. “

“Merter Tesisleri Ne Olacak?”

“Kamoyuna da geçtiğimiz günlerde açıklandığı üzere içinde bulunduğumuz fabrika kapandı ve üretimi durduruldu. Bize söylenen 1,5 - 2 yıl daha faaliyetlerimize devam edeceğimiz. Ama gelecek için yer araştırması da yapıyoruz. Elbette ki hedefimiz hali hazırdaki binamızda kalmak...”

“Sezon değerlendirmesi...”

“Geçtiğimiz sezona yeni bir takım ile başladık. Yapabileceğimiz en iyi eklemeleri yapmaya çalıştık. Geçen seneki oyuncu bütçemiz son 10 yılın en düşük bütçesi idi. Eski ve yeni oyuncuların adaptasyon sürecinin ardından Euroleague’de Milano deplasmanında kaybettik ve sonrasında Ocak ve Şubat aylarında çıkış yaşadık. Mart’ta da bir düşüş yaşadık. Euroleague’de Final Four’un kapısına kadar geldik ve hak etmediğimizi düşündüğümüz bir şekilde elendik. Bunun ardından bu kadar büyük bir düşüşü beklemiyorduk. Ligde son dört maçımızı -fikstürün de azizliği ile- Beşiktaş Sompo Japan, Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank ve Darüşşafaka Doğuş gibi güçlü takımlarla oynamak durumunda kaldık. Sezona genel olarak takım performansı anlamında baktığımızda Euroleague’de başarılı bir sezon geçirdiğimizi söyleyebilirim. Ama Spor Toto Basketbol Ligi’nin ise hiç de istediğimiz gibi bitmediğini söyleyebilirim.”

“Yeni transferler...”

“Öncelikle takıma en çok katkıyı verebilecek ve bütçe - katkı dengesi en olumlu isimleri takıma kazandırmaya çalışıyoruz. Ayrıca Türk oyuncu rotasyonumuzu da artırmak istiyoruz. Önceliğimiz oyun kurucu bölgesi. An itibariyle isim veremem ama gelecek hafta içinde bir ya da iki isim açıklayabiliriz. Geçtiğimiz yıl takımda forma giyen yabancı oyuncuların bir bölümü seneye bizimle olmayacak. Başarıya daha aç oyuncular arıyoruz. Ricky Ledo da bizim için böyle bir isim. Maliyetini de düşündüğünüzde kan uyuşmazlığı olması halinde çaresi de var. Bunu belki geçmişte Planinic için ya da Heurtel için yapmanız mümkün olmayabiliyordu yüksek bütçeden dolayı...

Bütçemiz doğrultusunda transferlerde hata yapma lüksümüz yok. Doğru oyuncuları bulmalıyız. Biz NBA’in ardından artık Çin ile de mücadele ediyoruz. Orada 2 milyon dolar kontratı olan oyuncular var. Gelecekte bu, bizim için daha büyük bir sıkıntı olacak.

Coach Perasovic, düşük bütçeler ile başarılı olmuş bir antrenör. Bunu Laboral Kutxa’da başardı. Bizde de başarılı olup olmadığını değerlendirebilmek için önümüzdeki sezonu görmemiz gerekir. Aslında bizim geçmişten bugüne gelen önemli sıkıntılarımızdan biri de sık sayıda antrenör değiştirmek. Antrenöre de yeteri sürede şans vermelisiniz...”

“Altyapı...”

Bu sezon altyapı takımlarımız çok başarılı bir sezon geçirdi. Katıldığımız dört altyapı Türkiye Şampiyonası’nda üç şampiyonluk ve bir ikincilik elde ettik. Bir de U14 takımımız halen Kocaeli’de şampiyonluk için mücadele ediyor. Altyapımızdaki bu başarılarda son 3 aydır çalıştığımız spor psikologlarının da çok olumlu etkisi var. Oyuncuların disipline girme konusunda büyük yararı oldu. Spor psikolojisi çok yeni bir branş. A takımda oyuncu bunu kendisi ister, kulüp dayatırsa ters tepebilir belki, bunun için altyapıdan başlatma nedenimiz bu. Bu doğrultuda Anadolu Sağlık Merkezi’nden destek alıyoruz.

Altyapıdan gelen yerli oyuncu benim için çok önemli. Altyapımızın başına Erdal Bibo’yu getirdik. Bu kulüpte üst seviyede basketbol oynamış olan biri olarak gelmesini istedik. Genç takıma bir antrenör daha alacağız. Her takımdaki oyuncuları takip edebilecek ve araştıracak bir pozisyon olacak.”

“Hedefimiz nedir?”

“Ben, Alper Yılmaz olarak 2000 yılında bu forma ile Final Four gördüm ve ne yazık ki sonrasında bu bir daha olmadı. Bugüne kadar beş kez play-off’a yükseldik. Önümüzdeki sezon hedefimiz öncelikle play off’a yükselmek sonrasında da Final Four’a yükselmek. Spor Toto Basketbol Ligi’nde ise tabi ki şampiyonluk...“Katar ile sponsorluk konusu...”

“Biz sponsorluk için yurt dışına da bakıyoruz. Çin olur veya başka bir ülke olur. Sadece para değil ekstra değerler katabilecek markalara, kurumlara bakıyoruz. Basketbola, takımımıza ne katkı getirebiliriz, bunu düşünüyoruz.”

“Euroleague’de maç saatlerinin geç olması konusu...”

Bu durum aslında bizden kaynaklanmıyor. Geçtiğimiz sezon Turkish Airlines Euroleague’de dört Türk takımı vardı ve iki maç gününde ancak ikişer Türk takımının maçı oluyordu ve bir gece iki maçı da aynı saatte değil, farklı saatlere koyuyordu Euroleague. Tabi unutmamak gerekir ki maç saatlerinin en önemli değişme nedeni yayıncı kuruluşlar. Ama bu sezon böyle sıkıntıların yaşanacağını düşünmüyorum çünkü bu sezon Euroleague’de Türkiye’den iki takım yer alacak. Ve muhtemelen maçların büyük bölümünü farklı günlerde oynayacaklar...

Abdi İpekçi Spor Salonu yerine Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynuyor olacak isek, bu geçiş sürecinde taraftarlarımızın sıkıntı yaşamaması adına taraftar servisleri, yemek organizasyonları gibi aktiviteler ile taraftarlarımızı hem rahat ettirmek hem de mutlu etmeye devam etmek istiyoruz.”

“Kampüs tribünü...”

“Biz Euroleague maçlarımızda üniversiteli kardeşlerimizi McDonald’s Kampüs Tribünü’nde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz... Mümkün olduğunca da üniversitelerin panel ve söyleşi davetlerine katılmaya gayret ediyoruz. Ama bu sezon 76 resmi maç oynadık, 10 da hazırlık maçını eklediğimizde bu sayı 86 oluyor. Yani sezonda her 3,1 günde bir maç yapıyoruz. Bu sıkışık maç ve antrenman programında  oyuncularımızın her davete katılabilmesi mümkün olmayabiliyor ama en azından ben ya da çalışma arkadaşlarım üniversiteleri ziyaret ediyoruz. Hatta sadece İstanbul’da değil, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ziyaretlerimiz gibi Anadolu’ya da gidiyoruz.”

ETİKETLER: