Türk Basketbolu'nun kilometre taşlarından biri olan Anadolu Efes Spor Kulübü'nün temel amaçlarından biri Türk Sporu'nu ileriye götürmek, Avrupa sahalarında ülkemizi başarı ile temsil ederek basketbolumuzu tüm gençlere sevdirmektir.

Ayaktakiler; Jeffrey, Mehmet, Fensal, Hakan, Cengiz Oturanlar; Murat, Ömürden, Erdim, Aytek, Doğan

Anadolu Efes Spor Kulübü, Efes Pilsen Spor Kulübü adıyla 1976 yılında Kadıköy Spor’un devralınmasıyla kurulmuştur.

Tuncay Özilhan başkanlığında, Genel Kaptan Pano Natof, Kulüp Müdürü Berna Sirmen, Yönetici Talat Öztoprak ve antrenör Faruk Akagün’ün yanı sıra idari ve teknik kadrosuyla ülke sporunun gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarına başlamıştır.

Kulübümüzün temel amacı; Türk sporunu ileriye götürmek ve Avrupa sahalarında ülkemizi başarı ile temsil ederek basketbolumuzu tüm gençlere sevdirmektir.

2011 yılının Mayıs ayında Efes Pilsen Spor Kulübü’nün adı 07 Ocak 2011 tarihli ilgili TAPDK yönetmeliği gereği değiştirilmiştir. Bu tarih itibarı ile kulüp yoluna Anadolu Efes Spor Kulübü olarak devam etmektedir.

Ayaktakiler; Tarık, Faruk, Larry, Tamer, M.Kemal, Oktay Oturanlar; Tacettin, Naumoski, Gökhan, Taner, Ufuk, Volkan

İlklerin Takımı Anadolu Efes

Anadolu Efes Spor Kulübü’nün Türk basketbolunda gerçekleştirdiği ilkler ise şu şekildedir:

 • Avrupa’da takımlar düzeyinde kupa kaldıran ilk Türk Kulübü (1996 FIBA Koraç Kupası)
 • Avrupa kupalarında kulüpler bazında final oynayan ilk Türk Kulübü (1992-1993 sezonu FIBA Saporta Kupası)
 • Avrupa'da en üst düzey kulüpler basketbol organizasyonunda Final Four’a kalan ilk Türk takımı. 1999-2000 ve 2000-2001 sezonlarında Final Four organizasyonlarında üçüncü olan Anadolu Efes, 2018 – 2019 sezonu EuroLeague Final Four’unda ise ikinci olmuştur.
 • Avrupa’nın en üst düzey basketbol organizasyonunda Final Four organizasyonuna ev sahipliği yapan ilk Türk Kulübü (FIBA Avrupa Ligi 1992 Final Four)
 • Avrupa kupalarındaki bir final maçına ev sahipliği yapan ilk Türk Kulübü (1994-1995 sezonu FIBA Avrupa Kupası Finali)
 • NBA’e Türk sporcu gönderen ilk Türk Kulübü (Mirsad Türkcan – New York Knicks)
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde NBA takımlarıyla maç yapan ilk Türk Kulübü (10 Ekim 2006: Denver Nuggets ve 12 Ekim 2006: Golden State Warriors)
 • Bir NBA takımıyla Türkiye’de maç yapan ilk kulüp (6 Ekim 2007 – Minnesota Timbervolwes)
 • Türk basketbol tarihinde Avrupa Kupaları’nda 500’den fazla maça çıkan ilk Türk kulübü ve EuroLeague’de 400’den fazla maça çıkan ilk Türk kulübü
 • Euroleague'de iki şampiyonluğu bulunan tek Türk takımı
 • Euroleague tarafından Avrupa’nın En İyi Pazarlama Yapan takımı seçilen ilk ve tek Türk takımı. (2010, 2013, 2017, 2020 ve 2022 yılları)
 • Euroleague'in sosyal sorumluluk programı olan One Team ödüllerinde üst üste iki kez altın ödül sahibi olan tek takım. (2019 ve 2020)

Türkiye’de basketbolun sevilmesinde en büyük paya sahip olan Anadolu Efes Spor Kulübü, aynı zamanda Türk basketbolunun en çok kupa kazanan takımıdır:

 • 2 Turkish Airlines Euroleague Şampiyonluğu
 • 1 Koraç Kupası Şampiyonluğu
 • 16 Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonluğu
 • 12 Türkiye Kupası Şampiyonluğu
 • 13 Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu
 • 2 G.S.G.M. Kupası Şampiyonluğu
 • 2 Basketbol Gençler Ligi Şampiyonluğu
 • 4 Ümit Takım Türkiye Şampiyonluğu
 • 20 Genç Takım Türkiye Şampiyonluğu
 • 18 Yıldız Takım Türkiye Şampiyonluğu
 • 17 Küçük Takım Türkiye Şampiyonluğu

Anadolu Efes Spor Kulübü ayrıca Türkiye Basketbol Ligi, Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda en çok şampiyonluğa sahip olan kulüp olmayı sürdürmektedir.

Anadolu Efes Spor Kulübü

Anadolu Efes Spor Kulübü Logosu

Anadolu Efes Spor Kulübü’nün güncel logosu, 2018 yılında, kulüp kimliğinin daha çağdaş, daha modern ve daha yenilikçi bir dış görünüşe sahip olması adına değiştirilmiştir.

Brown&co tarafından tasarlanan logonun merkezinde; adanmışlığa, gelişmeye ve hiçbir zaman pes etmemeye vurgu yapan mavi ok ile zaferleri, liderliği, etik kuralları, altyapı eğitim sistemini ve tutkuyu simgeleyen meşalenin birleşiminden doğan “Alev Alan Yıldız” yer almaktadır. Koyu mavi zeminli logoda Anadolu Efes yazısı, kulübün kuruluş yılı ve açık mavi çerçeve ise tamamlayıcı unsurlar olarak bulunmaktadır.

Efes Pilsen Spor Kulübü, 1976-77 sezonunda İstanbul Ligi ve Türkiye İkinci Ligi’nde yükselme maçları; 1977- 78 sezonunda ise Türkiye İkinci Basketbol Ligi’ndeki maçlarını yenilgisiz tamamlayarak Deplasmanlı Birinci Lige yükselmiştir. Ve deplasmanı Birinci Lige yükseldiği ilk sezon olan 1978-79 sezonunu şampiyonlukla bitirmiştir.

Bir sonraki sezon ligi 2. sırada bitiren Efes Pilsen Spor Kulübü, 1980-81 ve 1981-82 sezonlarını ise 3.lük ile tamamlamıştır. 1981’den sonra Efes Pilsen Basketbol Takımı Merter’deki tesislerine geçmiştir. 1982-83 sezonunda şampiyon olan Efes Pilsen Basketbol Takımı, 1983-84 sezonunda da zirveye ulaşarak ard arda 2.defa bu mutluluğu yaşamıştır. Efes Pilsen Spor Kulübü 1990 yılında Koraç Kupası’nda çeyrek final oynayan ilk Türk Takımı olmuştur. 7 sezonun ardından 1992-94 arasında kesintisiz üç kez şampiyonluğa ulaşan Efes Pilsen Spor Kulübü 1993’te, Avrupa Kulüpler Kupası’nda finale kadar yükselmiştir.

Torino’da oynanan final maçında Yunan Aris takımı, Efes Pilsen Spor Kulübü’nü 50-48 yenmiştir. Efes Pilsen Spor Kulübü Avrupa’nın en büyüğü olamamasına rağmen ayak seslerini yavaş yavaş duyurmaya başlamıştır...

Avrupa macerasına 1979-80 sezonunda başlayan Efes Pilsen Spor Kulübü’nü 90’lı yıllarda başarıya ulaştıran isim Aydın Örs olmuştur. Ligin en tecrübeli ekiplerinden olan Efes Pilsen Spor Kulübü, Aydın Örs ile çıktığı 116 maçın 83’ünü kazanıp 33’ünü kaybederek %71’lik galibiyet oranına sahip olmuştur. Örs’ün takımı 85 kupa maçının da 58’ini kazanmış ve Kupa 2’den de başarıyla çıkmıştır. 96 yılı Avrupa’da o güne kadar ki en büyük başarıyı da getirmiştir. Efes Pilsen Spor Kulübü, Koraç Kupası’nı kazanarak Avrupa'da Kupa sevinci yaşayan ilk Türk Takımı ünvanını almıştır. Yarı finalde Teamsystem Bologna’yı geçen Efes Pilsen Spor Kulübü, İtalya’nın 3 yıl üst üste final oynama başarısını gösteren ekibi Stefanel Milano’yu 76-68 ve 70-77’lik skorlar ile saf dışı bırakmış ve Koraç Kupası’nı müzesine götürmüştür.

Kulüp Logolarımız

Efes Pilsen Spor Kulübü 2000 yılında Final Four’a katılmaya hak kazanmış, Selanik’teki Avrupa Ligi Final Four’unda yer almıştır. İlk gün Panathinaikos’a kaybeden Efes Pilsen Spor Kulübü, üçüncülük maçında 75-69’luk skorla Rentzias ve Gurovic’li Barcelona’yı dördüncülüğe itmeyi başarmıştır. Efes Pilsen Spor Kulübü ertesi yıl da Suproleague Final Four’unda Maccabi ve Panathinaikos’un ardından yine Avrupa 3. 'lüğüne ulaşmayı başarmıştır.

2001-2002 sezonunda Efes Pilsen Spor Kulübü, Ülkerspor’u final serisinde 4-2 geçerek şampiyonluğa 9. kez ulaşmayı ve en fazla şampiyonluk kazanan takım olmayı başarmıştır. Avrupa Ligi'nde de ilk gruptan çıkıp Top 16’ya kalan Efes Pilsen Spor Kulübü çok başarılı maçlar çıkardıysa da burada alınan Kinder Bologna ve Real Madrid yenilgileri telafi edilememiş ve Final Four’a ulaşılamamıştır. 2002-2003 sezonunda çok zorlanmasına rağmen tecrübeli ekip Efes Pilsen Spor Kulübü, finalde serisinde karşılaştığı Ülkerspor ile kıyasıya bir mücadeleye girmiştir. Final serisinde 3-1 öne geçen ancak bu avantajı iyi değerlendiremeyip durumun 3-3’e gelmesine engel olamayan Efes Pilsen Spor Kulübü, şampiyonluk maçında yine klasını ve takım olabilme ruhunu öne çıkartarak Ülkerspor’u kendi sahasında yenerek 10. kez şampiyonluğa ulaşmıştır. Şampiyonluklara doymayan lacivert beyazlı ekip, 2003-04 ve 2004-05 sezonlarında da sırası ile finalde Ülkerspor ve Beşiktaş'ı mağlup ederek üst üste dördüncü toplamda da 12. şampiyonluğu elde etmiştir.

2008-09 sezonunda da Türkiye Kupası finallerinde sırası ile Beşiktaş, Fenerbahçe ve Erdemir'i mağlup eden lacivert beyazlılar, Türkiye Kupasını dokuzuncu kez müzesine götürerek kupalarına bir yenisini eklemiş ve aynı sezonda Play-Off Final Serisi'nde Fenerbahçe'yi 4-2 mağlup eden lacivert beyazlılar şampiyonluğa da uzanmıştır. 2010 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanan Efes Pilsen Spor Kulübü bu anlamlı kupayı toplamda dokuzuncu kez müzesine götürmeyi başarmıştır.

2011 yılının Mayıs ayında Efes Pilsen Spor Kulübü’nün adı 07 Ocak 2011 tarihli ilgili TAPDK yönetmeliği gereği değiştirilmiştir. Bu tarih itibarı ile kulüp yoluna Anadolu Efes Spor Kulübü olarak devam etmektedir.

Anadolu Efes Spor Kulübü 2014-15 sezonu Türkiye Kupası Finalleri’nde sırası ile Galatasaray, Darüşşafaka ve Fenerbahçe’yi mağlup ederek Türkiye Kupası’nın 10. kez müzesine götürme başarısını göstermiştir.

2015-16 sezonuna Karşıyaka'yı yenerek başlayan Anadolu Efes Spor Kulübü, Cumhurbaşkanlığı Kupasını 10. kez müzesine götürerek, Türkiye Ligi, Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı en az 10’ar kez kazanan tek takım olma başarısını göstermiştir.

2017-2018 sezonunda Türkiye Kupası Finalleri’nde Fenerbahçe, Darüşşafaka ve finalde Tofaş'ı mağlup ederek tarihindeki 11. Türkiye Kupası’nı kazanmıştır.

2018-19 sezonuna Fenerbahçe'yi Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda yenerek başlayan Anadolu Efes, bu kupayı müzesine 11. kez götürmüş sonrasında da sezonu Türkiye Basketbol Ligi'nde lider olarak tamamlama başarısını göstermiştir. Playoff finallerinde Fenerbahçe ile karşılaşan Anadolu Efes, seriyi 4-3 kazanarak 14. şampiyonluğuna ulaşmıştır. Turkish Airlines Euroleague'de normal sezonu 20 galibiyet ile dördüncü sırada tamamlayan Anadolu Efes, playofflarda Barcelona'yı 3-2'lik seri ile geçerek, Final Four'a kalma başarısı göstermiştir. Final Four'da Fenerbahçe Beko karşısında galip gelerek, finale kalan Anadolu Efes, sezonu Turkish Airlines Euroleague ikinciliği ile tamamlamıştır.

2019-20 sezonuna başlarken de, Fenerbahçe ile Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda karşılaşan Anadolu Efes, bir kez daha kupayı kazanarak, müzesindeki Cumhurbaşkanlığı Kupası sayısını 12'ye çıkarmıştır.

2020-21 sezonunda Turkish Airlines Euroleague play-off etabında Real Madrid’i 3-2’lik seri ile saf dışı bırakan Anadolu Efes, Köln’de düzenlenen Final Four organizasyonunun yarı finalinde CSKA Moskova’yı 89-86, finalde de Barcelona’yı 86-81 mağlup ederek Euroleague’de şampiyonluğa ulaşmıştır.

2020-21 sezonunda Turkish Airlines Euroleague kupasını tarihinde ilk kez kazanan Anadolu Efes, Türkiye Basketbol Ligi'nde de Fenerbahçe Beko'yu 3-0'lık seriyle geçerek 15. şampiyonluğunu kazanmıştır.

2021-22 sezonunda Anadolu Efes, Bursa’da düzenlenen Türkiye Kupası Dörtlü Finali’nde Fenerbahçe Beko’yu 86-72 mağlup ederek 12. Türkiye Kupası’nı kazanmıştır.

2021-22 sezonunda Turkish Airlines Euroleague play-off etabında Milano'yu 3-1'lik seri ile geçen Anadolu Efes, Belgrad'da düzenlenen Final Four organizasyonunun yarı finalinde Olympiacos’u 77-74, finalde de Real Madrid’i 58-57 mağlup ederek Euroleague’de şampiyonluğa bir kez daha ulaşmış ve bu önemli kupayı art arda iki kez kazanma başarısı gösteren üç takımdan birisi olmuştur.

2022-23 sezonuna Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda Fenerbahçe'yi yenerek başlayan Anadolu Efes, bu kupayı müzesine 13. kez götürmüş, BSL play-off finalinde de Pınar Karşıyaka’yı 3-0’lık seri ile geçerek 16. şampiyonluğunu elde etmiştir.