Anadolu Efes Spor Kulübü

Türk Basketbolu'nun kilometre taşlarından biri olan Anadolu Efes Spor Kulübü'nün temel amaçlarından biri Türk Sporu'nu ileriye götürmek, Avrupa sahalarında ülkemizi başarı ile temsil ederek basketbolumuzu tüm gençlere sevdirmektir.

Ayaktakiler; Jeffrey, Mehmet, Fensal, Hakan, Cengiz Oturanlar; Murat, Ömürden, Erdim, Aytek, Doğan

Anadolu Efes Spor Kulübü, Efes Pilsen Spor Kulübü adıyla 1976 yılında Kadıköy Spor’un devralınmasıyla kurulmuştur. Tuncay Özilhan başkanlığında, Pano Natof (Genel Kaptan), Berna Sirmen (Müdür), Talat Öztoprak (Yönetici) ve Faruk Akagün (Antrenör) İdari ve Teknik kadrosuyla ülke sporunun gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarına başlamıştır.

Kısa sürede Türk Basketbolu’nun kilometre taşlarından biri olan Efes Pilsen Spor Kulübü’nün temel amaçlarından biri Türk Sporu’nu ileriye götürmek, Avrupa sahalarında ülkemizi başarı ile temsil ederek basketbolumuzu tüm gençlere sevdirmektir. Altyapısından sayısız yıldızlar yetiştiren Efes Pilsen Spor Kulübü, sporumuza her yıl yenilerini armağan etmektedir.

Efes Pilsen Spor Kulübü, Türk Basketbol tarihinde pek çok ilke imza atarak ilklerin takımı olmayı başarmıştır:

Ayaktakiler; Tarık, Faruk, Larry, Tamer, 
M.Kemal, Oktay Oturanlar; Tacettin, Naumoski, Gökhan, 
Taner, Ufuk, Volkan

1992-93 sezonunda Avrupa Kulüpler Kupası finaline yükselme başarısını gösteren Efes Pilsen Spor Kulübü, Avrupa Kulüpler Kupası finalini oynayan ilk Türk takımıdır.

İlk kez Final Four organizasyonu düzenleyen Türk takımıdır. İstanbul 92 Final Four Organizasyonu’nu muhteşem biçimde gerçekleştirmiştir.

Ayaktakiler; Faruk, Ergin Ataman, McRae, Alpay, Tamer, M.Kemal, Hüseyin, Naumoski, Aydın Örs Oturanlar; Fikret Doğan, Ufuk, Hayri Köni, Bora, Volkan, Erdal, Murat, Doğan Hakyemez

Avrupa Kulüpler Kupası Finali’95 gibi FIBA’nın önemli bir organizasyonunu ülkemizde mükemmel bir biçimde gerçekleşen ilk Türk takımıdır.

Şampiyonluk sonrası Efes'li oyuncu ve idarecilerin sevinci görülmeye değerdi.

1996 yılında Avrupa Koraç Kupası Şampiyonu olarak spor tarihimize geçen Efes Pilsen Spor Kulübü, bir Avrupa Kupası’nı kazanan ilk Türk takımıdır.

Ufuk Sarıca, Mirsad Türkcan, Hüseyin Beşok, Murat Evliyaoğlu, Petar Naumoski...

Anadolu Efes, Avrupa'da en üst düzey kulüpler basketbol organizasyonunda Final Four’a kalan ilk Türk takımı olurken, 1999-2000, 2000-2001 ve 2018-2019 sezonlarında Avrupa Ligi’nde Final Four’a kalarak en iyi dört takım arasına girmiştir. 1999-2000, 2000-2001 sezonlarında Final Four'u üçüncü olarak tamamlayan Anadolu Efes, 2018-2019 sezonunda Final Four'u ikinci olarak tamamlamıştır.

Efes Pilsen Spor Kulübü NBA’e Türk oyuncu gönderen ilk Türk kulübüdür.

2006-07 sezonu başında NBA ve Avrupa Ligi arasında yapılan anlaşma doğrultusunda "NBA Europelive" turnesi kapsamında Amerika’ya hazırlık maçları yapmak üzere davet edilmiş ilk Türk takımıdır.

2007-08 sezonu başında Efes Pilsen Spor Kulübü "NBA Europelive" turnesi kapsamında NBA’den Minnesota Timberwolves takımını konuk etmiş, 6 Ekim 2007 tarihinde Timberwolves ile bir hazırlık maçı yapmıştır. Türkiye’de ilk defa bir NBA takımı hazırlık kampı yaparken; Minnesota ekibi ile yapılan bu maç basketbol tarihimizde bir NBA takımının Türkiye’de bir Türk takımı ile yaptığı ilk karşılaşma olarak tarihe geçmiştir.

Basketbol Süper Ligi’nde 14 kez şampiyonluk kazanarak, basketbolda en çok şampiyon olan kulüp ünvanını sürdürmüştür.

Türkiye Kupası’nı 11 kez kazanarak bu kupayı en çok kazanan takım ünvanını sürdürmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı 11 kez kazanarak bu kupayı en çok kazanan takım ünvanını sürdürmektedir.

Efes Pilsen Spor Kulübü, 1989 ve 1990 yıllarında GSGM Kupası’nı müzesine götürmüştür.

Türk basketbol tarihinde Avrupa Kupaları’nda 500. maçına çıkan ilk Türk Takımı olmuştur.

2011 yılının Mayıs ayında Efes Pilsen Spor Kulübü’nün adı 07 Ocak 2011 tarihli ilgili TAPDK yönetmeliği gereği değiştirilmiştir. Bu tarih itibarı ile kulüp yoluna Anadolu Efes Spor Kulübü olarak devam etmektedir.

Efes Pilsen Spor Kulübü, 1976-77 sezonunda İstanbul Ligi ve Türkiye İkinci Ligi’nde yükselme maçları; 1977- 78 sezonunda ise Türkiye İkinci Basketbol Ligi’ndeki maçlarını yenilgisiz tamamlayarak Deplasmanlı Birinci Lige yükselmiştir. Ve deplasmanı Birinci Lige yükseldiği ilk sezon olan 1978-79 sezonunu şampiyonlukla bitirmiştir.

Bir sonraki sezon ligi 2. sırada bitiren Efes Pilsen Spor Kulübü, 1980-81 ve 1981-82 sezonlarını ise 3.lük ile tamamlamıştır. 1981’den sonra Efes Pilsen Basketbol Takımı Merter’deki tesislerine geçmiştir. 1982-83 sezonunda şampiyon olan Efes Pilsen Basketbol Takımı, 1983-84 sezonunda da zirveye ulaşarak ard arda 2.defa bu mutluluğu yaşamıştır. Efes Pilsen Spor Kulübü 1990 yılında Koraç Kupası’nda çeyrek final oynayan ilk Türk Takımı olmuştur. 7 sezonun ardından 1992-94 arasında kesintisiz üç kez şampiyonluğa ulaşan Efes Pilsen Spor Kulübü 1993’te, Avrupa Kulüpler Kupası’nda finale kadar yükselmiştir.

Torino’da oynanan final maçında Yunan Aris takımı, Efes Pilsen Spor Kulübü’nü 50-48 yenmiştir. Efes Pilsen Spor Kulübü Avrupa’nın en büyüğü olamamasına rağmen ayak seslerini yavaş yavaş duyurmaya başlamıştır...

Avrupa macerasına 1979-80 sezonunda başlayan Efes Pilsen Spor Kulübü’nü 90’lı yıllarda başarıya ulaştıran isim Aydın Örs olmuştur. Ligin en tecrübeli ekiplerinden olan Efes Pilsen Spor Kulübü, Aydın Örs ile çıktığı 116 maçın 83’ünü kazanıp 33’ünü kaybederek %71’lik galibiyet oranına sahip olmuştur. Örs’ün takımı 85 kupa maçının da 58’ini kazanmış ve Kupa 2’den de başarıyla çıkmıştır. 96 yılı Avrupa’da o güne kadar ki en büyük başarıyı da getirmiştir. Efes Pilsen Spor Kulübü, Koraç Kupası’nı kazanarak Avrupa'da Kupa sevinci yaşayan ilk Türk Takımı ünvanını almıştır. Yarı finalde Teamsystem Bologna’yı geçen Efes Pilsen Spor Kulübü, İtalya’nın 3 yıl üst üste final oynama başarısını gösteren ekibi Stefanel Milano’yu 76-68 ve 70-77’lik skorlar ile saf dışı bırakmış ve Koraç Kupası’nı müzesine götürmüştür.

Kulüp Logolarımız

Efes Pilsen Spor Kulübü 2000 yılında Final Four’a katılmaya hak kazanmış, Selanik’teki Avrupa Ligi Final Four’unda yer almıştır. İlk gün Panathinaikos’a kaybeden Efes Pilsen Spor Kulübü, üçüncülük maçında 75-69’luk skorla Rentzias ve Gurovic’li Barcelona’yı dördüncülüğe itmeyi başarmıştır. Efes Pilsen Spor Kulübü ertesi yıl da Suproleague Final Four’unda Maccabi ve Panathinaikos’un ardından yine Avrupa 3. 'lüğüne ulaşmayı başarmıştır.

2001-2002 sezonunda Efes Pilsen Spor Kulübü, Ülkerspor’u final serisinde 4-2 geçerek şampiyonluğa 9. kez ulaşmayı ve en fazla şampiyonluk kazanan takım olmayı başarmıştır. Avrupa Ligi'nde de ilk gruptan çıkıp Top 16’ya kalan Efes Pilsen Spor Kulübü çok başarılı maçlar çıkardıysa da burada alınan Kinder Bologna ve Real Madrid yenilgileri telafi edilememiş ve Final Four’a ulaşılamamıştır. 2002-2003 sezonunda çok zorlanmasına rağmen tecrübeli ekip Efes Pilsen Spor Kulübü, finalde serisinde karşılaştığı Ülkerspor ile kıyasıya bir mücadeleye girmiştir. Final serisinde 3-1 öne geçen ancak bu avantajı iyi değerlendiremeyip durumun 3-3’e gelmesine engel olamayan Efes Pilsen Spor Kulübü, şampiyonluk maçında yine klasını ve takım olabilme ruhunu öne çıkartarak Ülkerspor’u kendi sahasında yenerek 10. kez şampiyonluğa ulaşmıştır. Şampiyonluklara doymayan lacivert beyazlı ekip, 2003-04 ve 2004-05 sezonlarında da sırası ile finalde Ülkerspor ve Beşiktaş'ı mağlup ederek üst üste dördüncü toplamda da 12. şampiyonluğu elde etmiştir.

2008-09 sezonunda da Türkiye Kupası finallerinde sırası ile Beşiktaş, Fenerbahçe ve Erdemir'i mağlup eden lacivert beyazlılar, Türkiye Kupasını dokuzuncu kez müzesine götürerek kupalarına bir yenisini eklemiş ve aynı sezonda Play-Off Final Serisi'nde Fenerbahçe'yi 4-2 mağlup eden lacivert beyazlılar şampiyonluğa da uzanmıştır. 2010 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanan Efes Pilsen Spor Kulübü bu anlamlı kupayı toplamda dokuzuncu kez müzesine götürmeyi başarmıştır.

2011 yılının Mayıs ayında Efes Pilsen Spor Kulübü’nün adı 07 Ocak 2011 tarihli ilgili TAPDK yönetmeliği gereği değiştirilmiştir. Bu tarih itibarı ile kulüp yoluna Anadolu Efes Spor Kulübü olarak devam etmektedir.

Anadolu Efes Spor Kulübü 2014-15 sezonu Türkiye Kupası Finalleri’nde sırası ile Galatasaray, Darüşşafaka ve Fenerbahçe’yi mağlup ederek Türkiye Kupası’nın 10. kez müzesine götürme başarısını göstermiştir.

2015-16 sezonuna Karşıyaka'yı yenerek başlayan Anadolu Efes Spor Kulübü, Cumhurbaşkanlığı Kupasını 10. kez müzesine götürerek, Türkiye Ligi, Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı en az 10’ar kez kazanan tek takım olma başarısını göstermiştir.

2017-2018 sezonunda Türkiye Kupası Finalleri’nde Fenerbahçe, Darüşşafaka ve finalde Tofaş'ı mağlup ederek tarihindeki 11. Türkiye Kupası’nı kazanmıştır.

2018-19 sezonuna Fenerbahçe'yi Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda yenerek başlayan Anadolu Efes, bu kupayı müzesine 11. kez götürmüş sonrasında da sezonu Türkiye Basketbol Ligi'nde lider olarak tamamlama başarısını göstermiştir. Playoff finallerinde Fenerbahçe ile karşılaşan Anadolu Efes, seriyi 4-3 kazanarak 14. şampiyonluğuna ulaşmıştır. Turkish Airlines Euroleague'de normal sezonu 20 galibiyet ile dördüncü sırada tamamlayan Anadolu Efes, playofflarda Barcelona'yı 3-2'lik seri ile geçerek, Final Four'a kalma başarısı göstermiştir. Final Four'da Fenerbahçe Beko karşısında galip gelerek, finale kalan Anadolu Efes, sezonu Turkish Airlines Euroleague ikinciliği ile tamamlamıştır.

F4 Tickets